Levegő párásítás technológiák
Levegő párásítás technológiák
A leggyakrabban alkalmazott típusok a fúvókás porlasztók, gőz párásítók, ultrahangos párásítók és párologtatók, melyeket a központi párásításban, illetve a direkt helyiség párásításban is alkalmaznak. A Condair Systems a direkt levegő párásításra szakosodott, és elsősorban magasnyomású és sűrített levegős technológián alapuló fúvóka-rendszereket alkalmaz. Az egyes rendszerek energiafogyasztásban, karbantartási igényben és párásítási teljesítményben különböznek egymástól.
1. Fúvókás levegő párásítás
A fúvókás levegő párásítás esetében magasnyomású és sűrített levegős porlasztófúvókákat különböztetünk meg.
A magasnyomású fúvókás levegő párásítás esetében egy magasnyomású pumpa magas nyomást (85 bar) alakít ki a vízben. A magasnyomású csövek a vizet közvetlenül a levegő párásítókhoz szállítják (egyanyagos eljárás). Ezt követően a speciális, magasnyomású fúvókák mikrofinomsággal, szinte hangtalanul porlasztják el azt. A nagynyomású fúvókás porlasztók ezen felül egy vezérlőegységből állnak, és vízelőkészítés alkalmazását teszik szükségessé.
Előnyök:
A vizet ezen fúvóka-rendszerek esetében sűrített levegő (kompresszor) porlasztja el. A sűrített levegő és a víz külön kerül a levegő párásítóba (kétanyagos eljárás). Ez a sok éve bevált technológia leginkább kis termelő helyiségekben gazdaságos (kb. 4.000 m3), és elsősorban olyan alkalmazások esetén vált be, amelyeknél csekély igényt támasztanak a cseppmérettel és az üzemi zajjal kapcsolatosan.
Előnyök:
2. Gőz levegő párásító
A gőzölők hőálló műanyag vagy nemesacél hengerben gőzt fejlesztenek, amelyben a párásítási víz 100 °C-ra emelkedik. A gőz levegő párásítók háromféle típusban léteznek: elektródás, ellenállásos és gázgőzölögtetők. A gyakran alkalmazott elektródás vagy ellenállásos gőzölögtetők esetében a felmelegítés elektromos energiával történik, így az elektromos teljesítményfelvétel viszonylag magas.
Értékelés: A gőz levegő párásítók üzemeltetése csendes, azonban jelentős energiaigényű. A gőzhengerek élettartama a vízkőlerakódások miatt korlátozott.
3. Ultrahangos levegő párásítás
Az ultrahangos levegő párásítás esetében piezoelektromos rezgőelemek magas frekvenciájú rezgést gerjesztenek a vízben, ezáltal a víz felszínén lévő vízaeroszolok hideg páraként lépnek ki. A keletkező aeroszolt egy levegőáramlat a helyiség levegőjébe továbbítja.
Értékelés: Az ultrahangos levegő párásítók előnyei közé tartozik az alacsony energiafogyasztás és a zajtalan, cseppmentes működés. Az ultrahangos rezgőkör élettartama korlátozott, ezért tervezni kell a megfelelő alkatrészek utánpótlását. A működtetéshez teljesen sótalanított víz szükséges.
Értékelés: A párologtatók csekély elektromos energiaigénnyel rendelkeznek. A mészlerakódások és a biofilm-képződés elkerülése érdekében a tisztítási és karbantartási munkálatokat rendszeresen el kell végezni. A vizet naponta cserélni kell.
A dekoratív, vízzel üzemeltetett berendezések (pl. vízfalak, szökőkutak) nagy kockázatot rejtenek, hiszen a kontaminált víz megterhelheti a légutakat, ha nem megfelelő a betáplálás, a tisztítás és a karbantartás. Ezért a veszélytelen üzemeltetéshez speciális ellenőrzésekre és intézkedésekre van szükség.
A párásító rendszerek értékelése
Az egyes párásító rendszerek szembeállítása során össze kell vetni az üzemeltetési költségeket, a műszaki felszereltségeket és a szerviz-ajánlatokat is. Az egészségvédelem és a teljes körű üzembiztonság érdekében az integrált vízelőkészítéssel és fenntartható karbantartási koncepcióval rendelkező rendszereket előnyben kell részesíteni.
A levegő párásító rendszer kiválasztása során fontos követelmény a VDI-tanúsítvány. Az ilyen módon ellenőrzött berendezés használója biztos lehet abban, hogy könnyen karbantartható, gazdaságos és higiénikus, kifogástalan rendszert üzemeltet.